Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Dobro i zło w wychowaniu dziecka. Tom drugi (wersja papierowa)

Przeciw złu

Nakład wyczerpany   


Muchacka Bożena
Głażewski Michał

Wydanie I, Kraków 2017, Format B5, Objętość 222 strony, Oprawa miękka, klejona, folia matowa

ISBN: 978-83-8095-286-7


Oddajemy do rąk Czytelników drugi tom agatologicznego (gr. agathón = dobro) cyklu wydawniczego pt. Dobro i zło w wychowaniu dziecka – wieloautorską publikację pedagogiczną, podnoszącą wartość mądrej edukacji ku dobru, a przeciw złu w różnych dziedzinach i przestrzeniach wychowania.

poleca ImpulsTom niniejszy, zatytułowany Przeciw złu, został poświęcony, w odróżnieniu od tomu pierwszego, tym właśnie dylematom utylitarystyczno-pragmatycznego i metafizycznego wymiaru dobra i zła. Znajduje to swój wyraz już w jego strukturze – trychotomicznym podziale formalnym. Pierwsza z trzech części zawiera przyczynki do refleksji nad dobrem przyjemnym, czyli Bonum delectabile, druga obejmuje teksty na temat postaci dobra pożytecznego, Bonum utile, część trzecia zaś – Contra malo – odnosi się do zła, czy raczej do sprzeciwu wobec istnienia zła. Tytułowa apostrofa „przeciw złu” wyznacza właściwie pedagogiczne credo całego tomu drugiego.


Czym jest dobro?

Na tak postawione pytanie należałoby odpowiedzieć – a kto pyta? Nie ma bowiem jednoznacznej definicji dobra. Jego zdefiniowanie zależy od dziedziny działalności odpowiadającego. Czym innym będzie dobro dla filozofa, czym innym dla teologa, czym innym dla psychologa, socjologa, etyka czy pedagoga. Może być ono definiowane jako: cnota, życie, szczęście, przyjemność, piękno lub harmonia, prawda lub świętość. Może być określane jako wartość pozytywna, pożądana, jako zgodność działania z naturą człowieka. W ostateczności możemy dobro rozumieć jako zaprzeczenie zła. […]

Zło, według dzieci, wyróżnia się przede wszystkim skłonnością do krzywdzenia innych ludzi i zadawania im bólu. Dobro z kolei – z chęcią niesienia pomocy innym oraz poczuciem bezpieczeństwa. Dzieci przypisują pojęciom dobra i zła silne cechy emocjonalne, takie jak smutek, ból i cierpienie w przypadku zła oraz miłość, troska i przyjaźń w przypadku dobra. Wiążą je również z takimi wartościami, jak poczucie bezpieczeństwa i możliwość współżycia z innymi ludźmi. […] Dobro jest dla dzieci wartością bardzo ważną i rozumieją jej konieczność dla współistnienia z innymi, zapewnienia bezpieczeństwa, możliwości zawierania przyjaźni. Z kolei zło stanowi zjawisko jednoznacznie niepożądane. Przypisują im dużą wagę – praktycznie wszystkie z nich chcą być dobre oraz obawiają się zła.

 

poleca Impuls

 

 

 


Polecamy również z tej kategorii:
Maciej Gliński
58.00
Małgorzata Przybysz-Zaremba
39.80

Inne książki tego autora:
Bożena Muchacka
48.00

Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Marek Mencel
38.00
Ewa Ogrodzka-Mazur
40.00

WsteczOdwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2021 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się