Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Kobiety i mężczyźni, seks i niepełnosprawność (wersja papierowa)

Zapowiedź:   2020


Kijak J. Remigiusz

Wydanie I, Kraków 2020, Format B5, Objętość ... stron, Oprawa miękka, klejona

ISBN: 978-83-8095-669-8


Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki Remigiusz Kijak oraz Oficyna Wydawnicza "Impuls" zapraszają do wyjątkowej zapowiedzi wydawniczej:

Profesor Remigiusz Kijak, który od dawna porusza trudne i niewygodne tematy tabu, przygotował kolejną bardzo potrzebną książkę, w której odniósł się do problematyki seksualności. To nie jest pierwsza publikacja tego Autora dotycząca tego zagadnienia. Warto przypomnieć że w tym roku mija dokładnie dziesięć lat, odkąd wspólnie z Oficyną Wydawniczą „Impuls” ogłosił drukiem książkę pod tytułem Seks i niepełnosprawność. Doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Była to pierwsza monografia kompleksowo opisująca problematykę seksualności na podstawie badań empirycznych.

Prezentowana tym razem Czytelnikom książka jest opowieścią o projektach życia seksualnego osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Wpisana jest w perspektywy: Disability Studies, Crip Theory i Feminist Disability Studies. Kwestionują one indywidualistyczny model niepełnosprawności, bazujący na tragedii, winie, leczeniu, terapii czy adaptacji. Proponują „analizę nakładania i zazębiania się” różnych wymiarów doświadczania niepełnosprawności – od kulturowego aż do związanego z płcią czy seksualnością. Książka jest próbą opisania oraz interpretacji doświadczeń seksualnych kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną. Badania oparto na paradygmacie jakościowym. W monografii przedstawiono trajektorie życia i znaczenie, jakie nadają własnej seksualności kobiety i mężczyźni z niepełnosprawnością.

Impuls poleca

Projekty życia opisano w perspektywie przestrzeni (space), która ma szczególną wagę w rozważaniach nad niepełnosprawnością. Chodzi przede wszystkim o to, kto jest posiadaczem przestrzeni i kto nią zarządza.

Obecnie nie można już oczekiwać tego, że seksualność osób niepełnoprawnych zawsze będzie oznaczała to samo. Nie da się już obronić tezy o ograniczającej funkcji niepełnosprawności, która znacząco zmienia seksualność, gdyż bardzo często to nie niepełnosprawność jest ograniczająca, ale przestrzeń, w której jednostka żyje. Ponieważ norma staje się neutralna w środowisku stworzonym do jej przystosowania, niepełnosprawność i seksualność stają się intensywne, ekstrawaganckie i problematyczne bowiem ośmielają się wykraczać poza tę normę. Wielu badanych niepełnosprawnych używa metafory life drawing – rysunek życia. Może on być pojmowany jako coś zabawnego, niepoważnego, ale również jako coś profesjonalnego, czemu nadajemy istotną wartość. Połączenie tej nieuchwytności i niejednoznaczności pojęcia rysunku z pojęciem przestrzeni życia osoby niepełnosprawnej oraz seksualnością jawi się jako pewna nieoczywistość. Użyta w monografii perspektywa projektu, tworzenia własnej przestrzeni, bycia opowieścią, bycia aktorem swojego życia pozwoliła na uchwycenie przestrzeni i jej nazwanie, odsłonięcie, zdemaskowanie.

Książka składa się z przenikających się względem siebie historii, w której bohaterowie opisują własną przestrzeń. Autor omawia w niej przestrzeń bycia kobietą i mężczyzną, próbując dociec, czym jest seksualność osoby niepełnosprawnej, jakie są jej pragnienia, fantazje, preferencje i problemy w życiu seksualnym. To niezmiernie ważna i odważna książka – bez tabu, bez pudrowania, bez cenzury. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą książką Profesora Remigiusza Kijaka.

 


  Polecamy również pozostałe publikacje Autora:

Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice  

Seks i niepełnosprawność – doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną Niepełnosprawność – w zwierciadle dorosłości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Polecamy również z tej kategorii:
Alicja Grabowska
38.00

Inne książki tego autora:


WsteczOdwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2024 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się