Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI

Dzieciństwo na wsi (wersja papierowa)

Warunki życia i edukacji

Nakład wyczerpany   


Matyjas Bożena

Wydanie I, Kraków 2012, Format B5, Objętość 262 strony, Oprawa miękka, klejona, folia matowa

ISBN: 978-83-7850-060-5

Kategoria: Socjologia

     Dzieciństwo współczesnych dzieci jest zróżnicowane, zwłaszcza, gdy oddzielnie spojrzy się na wieś i miasto. Środowisko wiejskie pozostaje, bowiem w dużym dystansie gospodarczym, kulturowym i edukacyjnym do obszarów objętych bogactwem i przywilejami różnej materii. Inne warunki życia, rozwoju i edukacji stwarzają dzieciom i młodzieży rodziny wiejskie zamieszkujące tzw. Polskę A, a inne Polskę B (niekoniecznie musi to być ściana wschodnia, do tej „gorszej kategorii” należy zaliczyć także wsie popegeerowskie z różnych części kraju).
    Prezentowane opracowanie stanowi próbę opisu, na podstawie badań empirycznych, dzieciństwa na wsi, określanego poprzez warunki rozwojowo-edukacyjne rodziny (jej kapitał kulturowy i społeczny), możliwości edukacji (szkoła, nauczyciele) oraz środowisko lokalne (jego wielkość, infrastruktura). Celem badań było ukazanie owych warunków w aspekcie szans rozwojowych dzieci na wsi oraz opracowanie na tej podstawie rekomendacji, które wskażą na możliwość wyrównywania owych szans. Na gruncie pedagogiki brak jest nowych badań dotyczących dzieciństwa na wsi. Prezentowana monografia stanowi próbę uzupełnienia luki w badaniach z tego zakresu.
    Wyniki badań dowodzą, że badani gimnazjaliści pozytywnie ocenili warunki życia i edukacji w tych trzech wyróżnionych środowiskach (rodzina, szkoła, środowisko lokalne). Jeśli chodzi o rodzinę, a konkretnie wypełnianie przez nią zadań opiekuńczo-wychowawczych to okazało się, że nie wystąpiły tutaj nieprawidłowości. Rodziny czyniły to w miarę swoich możliwości: społeczno-kulturowych, finansowych itd.
     Jeśli chodzi o szkołę to ankietowani również ocenili ją pozytywnie (oferta kół zainteresowań, organizacja czasu wolnego), ale ponad połowa z nich nie korzystała z propozycji zajęć pozalekcyjnych i organizacji wycieczek. Natomiast środowisko lokalne (różne podmioty tutaj działające, infrastruktura) nie tworzą dla badanych gimnazjalistów dobrych warunków życia i edukacji.
    Badani uczniowie ze szkół wiejskich powinni być jednak objęci programami wyrównywania szans edukacyjnych, gdyż obiektywnie rzecz biorąc ich warunki życia i edukacji są jakościowo gorsze niż te, w jakich wychowują się ich rówieśnicy w mieście (wskazuje na to literatura przedmiotu).
Na oryginalność monografii wskazuje holistyczne ujęcie dzieciństwa w różnych środowiskach życia.


Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, teoretyków i praktyków pedagogiki, psychologii, nauk o rodzinie, pracy socjalnej, polityki społecznej, w tym także studentów wymienionych wyżej kierunków studiów. A ponadto dla rodziców, nauczycieli, samorządowców, zaangażowanych w edukację dziecka wiejskiego.

 

 

 

 

 




Polecamy również z tej kategorii:
Katarzyna Jasikowska
40.00
Łukasz Albański
30.00


Wstecz



Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2025 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się