Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Krakowscy licealiści w drodze do dorosłości (wersja papierowa)

Cena promocyjna:
39.80 /35.00
Promocja / Nowość


Długosz Piotr

Wydanie I, Kraków 2020, Format B5, Objętość 180 stron, Oprawa miękka, klejona, folia matowa

ISBN: 978-83-8095-881-4


Publikacja stanowi pogłębione studium socjologiczne, którego celem jest przybliżenie czytelnikom doświadczeń i problemów wielkomiejskiej młodzieży licealnej. Piotr Długosz perfekcyjnie łączy wiedzę teoretyczną z dążeniem do empirycznej weryfikacji formułowanych hipotez oraz dostrzega szersze implikacje uchwyconych zjawisk. Bardzo dobra znajomość zagadnienia, umiejętne wykorzystanie teorii oraz danych zastanych sprawiają, że książka ukazuje ważne aspekty życia młodzieży, którym warto się przyjrzeć, aby zidentyfikować występujące napięcia i trudności. Ze względu na omawianą tematykę książka jest ważnym przyczynkiem do badań nad edukacją i wnosi istotny wkład w badania nad młodzieżą.

Z recenzji dr hab. Barbary Worek


W prezentowanej książce na początku autor charakteryzuje kategorię młodzieży i jej ujęcie w socjologii. Następnie pokazuje główne obszary badań nad młodzieżą, które do tej pory zrealizowano. Po tym przechodzi do metodologicznych elementów prowadzonych badań nad krakowskimi licealistami, gdzie ukazuję, w jaki sposób zebrano materiał empiryczny służący za podstawy analiz.

polecamyW następnym rozdziale pojawia się opis zasobów, które badani mają do swojej dyspozycji. W dalszej części charakteryzuje nastawienie licealistów do edukacji, nauczycieli, klasy szkolnej. W kolejnych rozdziałach pojawia się analiza kondycji psychospołecznej młodzieży. Pokazuje też, jak wygląda poziom zadowolenia z poszczególnych aspektów życia. W następnym rozdziale zarysowuje stosunek uczniów do zmian zachodzących w kraju dotyczących sfery polityczno-ekonomicznej. W kolejnym pojawia się kwestia postrzegania konfliktów i ich natężenia w przestrzeni publicznej. W dalszej części pracy przedstawia ogólny plan życiowy krakowskich licealistów, gdzie pokazuję m.in., w jaki sposób młodzież się różnicuje ze względu na posiadane orientacje i zasoby mające na nie wpływ. Kolejne podrozdziały prezentują recepty badanych na sukces zawodowy oraz ich korelaty i typologie. W dalszej części mamy opis aspiracji edukacyjnych z uwzględnieniem ich poziomów, uwarunkowań. W tym miejscu autor podejmuje też tematy szkolnictwa wyższego i stosunku młodzieży do studiów wyższych. Ważnym zagadnieniem jest również kwestia pozaszkolnego nauczania licealistów i uwarunkowania tego zjawiska. W kolejnym rozdziale podejmuje problemy oceny szans życiowych przez licealistów, ich nastawienie do możliwości stwarzanych przez system. W kolejnych rozdziałach opisuje czas wolny badanych oraz dystans społeczny wobec innych narodowości.

 

 


Polecamy również z tej kategorii:
Maciej Gliński
58.00
Małgorzata Przybysz-Zaremba
39.80
Mikołaj Wolanin
30.00

Inne książki tego autora:

Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Joanna Łukasik
78.00

Wstecz



Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2024 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się